Cali – Outdoor Spotlight
including 2 year warranty
39,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days

This item: Cali - Outdoor Spotlight
39,99€
39,99€
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
IP protection class
- Through wiring possible
- 3000 K Warm White
- IP65 Weatherproof
Oktaplex Lighting LED outdoor spotlight Cali 30W Reliable outdoor lighting
Our Oktaplex Lighting LED outdoor spotlight Cali 30W is the optimal solution for a reliable and high-performance lighting in outdoor area. This high-quality radiators offers an excellent combination of brightness, functionality and durability.Through wiring for flexible extension
The wiring of the Cali Floodlight allows you to easily connect with other lights, which allows a simultaneous connection of the flood light. This feature provides flexibility in lighting design, and ensures that no corner in the darkness remains.Sturdy and weather-resistant
Our LED outdoor floodlight is rated IP65 and is therefore perfect for Outdoor use. The Cabinet in grey/Charcoal is made of sturdy plastic, which ensures durability and reliability. With optional corner mounting of the radiator can be mounted in virtually any location.Bright illumination for safety and atmosphere
With 30 W and 2200 lumens, this LED outdoor spotlights an impressive brightness that illuminates large areas reliably. This increases the security around your house and create a pleasant atmosphere in the outdoor area.Warm white light for a variety of applications
The 3000 K warm white light creates a cozy atmosphere and is ideal for a variety of outdoor spaces including a terrace, a garden shed, Garage, Carport, driveway, entrance, and house wall. With the optional corner mounting of the radiator can be perfectly adapted to your individual requirements.
| Weight | 0,76 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21,5 × 16,5 × 14,5 cm |
| Dimmability | No |
| Energy efficiency class – luminaire | F |
| Scope of delivery – general | 1x Oktaplex Cali outdoor spotlight anthracite including mounting material |
| Installation height in meters | 1.8m - 2.5m |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | anthracite |
| Protection class – general | IP65 |
| Operating voltage – general | 220 – 240V |
| Color temperature in K | 3000 |
| Luminous flux in lumens – general | 2200 |
| Number of flames per light | 1 |
| Material – general | Plastic |
| Lifespan (LED) in hours | 30000 |
| Watts to W | 30 |
| Version – general | LED permanently installed |
| Number of bulbs/sockets | 1 |
| Luminaire luminous flux (lumens) | 2200 lumens |
| Lifespan (hours) | 30,000 hours |
| Color temperature (Kelvin) | 3,000 Kelvin |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:












