Bola – aluminum outdoor lamp with Sensor
including 2 year warranty
32,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
IP protection class
- Motion sensor
- 3000 K Warm White
- IP65 For outdoor
Oktaplex Bola LED outdoor lamp Strobe lighting and motion detection
The Oktaplex Bola LED outdoor lamp with motion sensor offers a very well-coordinated combination of efficient lighting and motion detection that illuminates your outdoor area and for more safety. With its circular Design and warm white light creates a pleasant atmosphere.Weather-resistant and efficient
With the protection class IP65 the Bola outdoor lamp is weatherproof for Outdoor use, perfect. It has a detection angle of 120° and a range of up to 10 meters, which ensures that it is only activated when it is needed.Precise control and customization
The infrared sensor of the external lamp Bola is equipped with a continuously adjustable switching time (from 10 seconds to 5 minutes), as well as a built-in twilight switch (from 3 to 2000 Lux). This allows you to set the lighting according to your needs.Excellent brightness and 360° illumination
With 1600 lumens and a warm white light (3000 Kelvin) offers this outdoor lamp a stunning brightness. The 360° illumination ensures an all-round lighting, especially in dark corners and areas of advantage. In spite of their performance of 15.7 watts, the Bola is on the outside lamp is extremely efficient.Easy wall mounting and a flexible connection
The Assembly of the outer bulb is very easy. They can be connected directly to the 230V mains supply, and the cable entry can be from the house wall or below. In the scope of delivery fastening material and opal plastic are included diffuser.
| Weight | 0,55 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21×18×12.5 cm |
| Housing color | |
| Dimmability | No |
| Detection angle | 120 |
| Energy efficiency class – luminaire | F |
| Scope of delivery – general | 1x Oktaplex LED outdoor light Bola including mounting material |
| Installation height in meters | 1.8m - 2.5m |
| Range in meters | 10 |
| Sensor – motion detector | Infrared |
| Time setting (maximum) in minutes | 5 |
| Time setting (minimum) in seconds | 10 |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | anthracite |
| Protection class – general | IP65 |
| Twilight setting minimum (in lux) | 3 |
| Maximum twilight setting (in lux) | 2000 |
| Operating voltage – general | 220 – 240V |
| Color temperature in K | 3000 |
| Luminous flux in lumens – general | 1600 |
| Number of flames per light | 1 |
| Material – general | Aluminum |
| Lifespan (LED) in hours | 30000 |
| Watts to W | 15,7 |
| Version – general | LED permanently installed |
| Number of bulbs/sockets | 1 |
| Color temperature (Kelvin) | 3000 Kelvin |
| Lifespan (hours) | 30,000 hours |
| Luminaire luminous flux (lumens) | 1600 lumens |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:











