Duas – outdoor lamp with Sensor & light body rotatable
including 2 year warranty
49,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
IP protection class
- Motion detector
- Rotating Heads
- 3000 K Warm White
- IP65 For outdoor
Oktaplex Lighting outdoor lamp Duas Motion – Flexible, brightness, and motion control
The Oktaplex Lighting outdoor lamp Duas Motion is the ideal solution to provide your entryway, balcony, patio or terrace with efficient lighting and motion control. With its rotating Design and warm white light, it provides both direct and indirect light.Easy adjustment of motion sensor
The Duas Motion outdoor lamp features a motion sensor that can be easily adapted to your needs. You can set the switch-on time of 10 seconds to 5 minutes, and the light conditions are set, the lighting is activated. This allows precise control and optimum energy efficiency.Versatile lighting with swivel heads
The outdoor light is equipped with rotating heads allow you to rotate the light in different directions (up to 320°). Thus, you can create depending on your needs, direct or indirect light, and the area according to your Wishes illuminate.Excellent brightness and twilight sensor
With a power of 20 W and a brightness of 1800 lumens, this wall lamp offers a stunning lighting. The built-in twilight sensor ensures that the light is turned on only during movement, and darkness. The Sensor has a detection angle of 140°, which ensures effective motion detection.Robust and weather-resistant
The Duas Motion outdoor lamp features the IP65 protection class, and the weather is, therefore, resistant and sturdy. The housing is made of plastic in Anthracite/grey is durable and perfect for outdoor use.
| Weight | 0,88 kg |
|---|---|
| Dimensions | 25×16×12 cm |
| Dimmability | No |
| Detection angle | 140 |
| Energy efficiency class – luminaire | F |
| Scope of delivery – general | 1x Oktaplex LED outdoor light Duas including mounting material |
| Installation height in meters | 1.8m - 2.5m |
| Range in meters | 9 |
| Sensor – motion detector | Infrared |
| Time setting (maximum) in minutes | 10 |
| Time setting (minimum) in seconds | 5 |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | anthracite |
| Protection class – general | IP65 |
| Twilight setting minimum (in lux) | 3 |
| Maximum twilight setting (in lux) | 2000 |
| Operating voltage – general | 220 – 240V |
| Color temperature in K | 3000 |
| Luminous flux in lumens – general | 1800 |
| Number of flames per light | 2 |
| Material – general | Plastic |
| Lifespan (LED) in hours | 30000 |
| Watts to W | 20 |
| Version – general | LED permanently installed |
| Number of bulbs/sockets | 2 |
| Luminaire luminous flux (lumens) | 1800 lumens |
| Lifespan (hours) | 30,000 hours |
| Color temperature (Kelvin) | 3,000 Kelvin |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:









