Lima – curved outdoor light
including 2 year warranty
29,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
IP protection class
- 3000 K Warm White
- IP54 For outdoor use
Oktaplex Lighting LED outdoor light Lima – efficient lighting
The Oktaplex Lighting LED outdoor light Lima is the right choice to equip the entrance area, terrace, balcony, garden and other outdoor areas with efficient lighting.High quality construction and easy Installation
The Lima outdoor wall light has protection class IP54 and is therefore weatherproof and suitable for outdoor use. The high-quality gray/anthracite plastic housing offers durability and style. Installation at the entrance to the house next to the front door is extremely easy.Powerful LED lighting
With an output of 10 watts and a brightness of 750 lumens, this LED outdoor wall lamp provides excellent lighting.Pleasant warm white light for outdoor use
The warm white light with a color temperature of 3000 Kelvin creates a pleasant atmosphere outdoors. The Lima outdoor light is ideal for use on outside walls, on terraces, balconies, in gardens, garden sheds, garages, carports, driveways and next to entrances.
| Weight | 0,49 kg |
|---|---|
| Dimensions | 29.5×15.5×10 cm |
| Dimmability | No |
| Energy efficiency class – luminaire | F |
| Scope of delivery – general | 1x Oktaplex outdoor lamp Lima including mounting material |
| Installation height in meters | 1.8m - 2.5m |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | anthracite |
| Protection class – general | IP54 |
| Operating voltage – general | 220 – 240V |
| Color temperature in K | 3000 |
| Luminous flux in lumens – general | 750 |
| Number of flames per light | 1 |
| Material – general | Plastic |
| Lifespan (LED) in hours | 30000 |
| Watts to W | 10 |
| Version – general | LED permanently installed |
| Number of bulbs/sockets | 1 |
| Luminaire luminous flux (lumens) | 750 lumens |
| Lifespan (hours) | 30,000 hours |
| Color temperature (Kelvin) | 3,000 Kelvin |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:











