Pino – square ceiling light
including 2 year warranty
24,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
IP protection class
- Wall & ceiling mounting
- IP20 foreign body protected
- 3000 K Warm White
Oktaplex Pino Anthracite LED ceiling light: Timeless, cozy, efficient
Warm white light for comfort
The Oktaplex Pino Anthracite LED ceiling light bathes your room in a pleasant warm white light with a color temperature of 3000 Kelvin. The white lampshade with a matt effect creates a cozy atmosphere, ideal for any room in your home.Bright lighting with efficiency
With a power of 12 watts and a light output of 850 lumens, this grey ceiling light provides not only a bright, glare-free light, but also optimal energy efficiency. You will enjoy a long life of approximately 30,000 hours of Lighting time.Versatile use in the interior
Die viereckige Pino LED Deckenlampe ist vielseitig einsetzbar und eignet sich perfekt für die allgemeine Beleuchtung in verschiedenen Räumen Ihres Hauses. Ob in der Küche, im Esszimmer, im Flur oder im Wohnzimmer – diese Leuchte setzt überall stilvolle Akzente. Sie kann sogar als Wandleuchte verwendet werden.Schlicht und Zeitlos
Mit einem schlichten und zeitlosen Design fügt sich die Pino Deckenleuchte harmonisch in jede Einrichtung ein. Mit einer Größe von 250 x 250 mm und ihrem leichten Kunststoffgehäuse ist sie unaufdringlich und dennoch präsent.
| Weight | 0,64 kg |
|---|---|
| Dimensions | 26×26×6.5 cm |
| Housing color | |
| Dimmability | No |
| Energy efficiency class – luminaire | F |
| Scope of delivery – general | 1x Oktaplex LED mirror light including mounting material. |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | anthracite |
| Protection class – general | IP20 |
| Operating voltage – general | 220 – 240V |
| Version – general | LED permanently installed |
| Color temperature in K | 3000 |
| Luminous flux in lumens – general | 850 |
| Number of flames per light | 1 |
| Material – general | Plastic |
| Lifespan (LED) in hours | 30000 |
| Watts to W | 12 |
| Number of bulbs/sockets | 1 |
| Color temperature (Kelvin) | 3,000 Kelvin |
| Luminaire luminous flux (lumens) | 850 Lumen |
| Lifespan (hours) | 30,000 hours |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:











