Sam – flush-mounted indoor presence detector
including 2 year warranty
19,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
IP protection class
- IP20 certified
- Ø20m detection range
- 360° detection range
Oktaplex Sam built-in presence detector – efficient presence control indoors
Compact installation for unobtrusive ceiling integration
- Built-in presence detector IP20 for ceiling installation indoors.
- Unobtrusive design with installation hole dimensions of Ø 77 – 80 mm.
Precise motion detection with three sensors
- Three sensors in the 6 meter range under the motion detector for reliable motion detection.
- Timer resets every time motion is detected to ensure constant presence.
Generous detection range for 360° monitoring
- Ø20m / 360° detection range of the motion detector for comprehensive monitoring.
- Provides extensive illumination when people are present.
Flexible setting options for optimal control
- PIR sensor with adjustable twilight threshold (3 – 2000 lux) for flexible light control.
- Infinitely adjustable switching time from 10 seconds to 30 minutes for individual adjustments.
Powerful switching functions for different light sources
- Switches LED lights, energy saving lamps (max. 1000 W) and incandescent lamps (max. 2000 W).
- Versatile indoor use.
Parallel connection with other sensors possible
- The presence detector can be connected in parallel with other sensors (not suitable for cross and alternating connections).
- Allows advanced control and monitoring.
| Weight | 0,175 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10×10×9.2 cm |
| Detection angle | 360 |
| Scope of delivery – general | 1x presence detector Sam white |
| Maximum connected load (W) | 1000 |
| Installation height in meters | 2.2m - 6.0m |
| Range in meters | 10 |
| Sensor – motion detector | Infrared |
| Time setting (maximum) in minutes | 30 |
| Time setting (minimum) in seconds | 10 |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | White |
| Protection class – general | IP20 |
| Twilight setting minimum (in lux) | 3 |
| Maximum twilight setting (in lux) | 2000 |
| Material – general |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:









