Bea – wall & Ceiling motion sensor white
including 2 year warranty
17,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days

This item: Bea - wall & ceiling motion detector white
17,99€
17,99€
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
switching time
Detection area
Detection angle
IP protection class
- 2 Sensors for the Front and Down
- The detection range of 12 meters at 180°
- The detection range of 3 meters in 360°
- 180° swivel
- Twilight controller & light duration timer
- LED lights & energy saving lamps up to max switches. 600W u. bulbs up to 1200W
Motion detector with two sensors
- Two sensors to detect movements in front of and below the motion detector.
- Can be swiveled 180°. Ideal for wall and ceiling mounting
- Switches LED lights & energy-saving lamps up to max. 600 W and incandescent lamps up to 1200 W
| Weight | 0,16 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.5×8.5×7.5 cm |
| Detection angle | 180 |
| Scope of delivery – general | 1x motion detector Bea white including mounting material |
| Maximum connected load (W) | 600 |
| Installation height in meters | 1.8m - 2.5m |
| Range in meters | 12 |
| Sensor – motion detector | Infrared |
| Time setting (maximum) in minutes | 15 |
| Time setting (minimum) in seconds | 10 |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | White |
| Protection class – general | IP65 |
| Twilight setting minimum (in lux) | 3 |
| Maximum twilight setting (in lux) | 2000 |
| Material – general |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.














