Bea – motion detector
including 2 year warranty
17,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days

This item: Bea - motion detector
17,99€
17,99€
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
switching time
Detection area
Detection angle
IP protection class
- 2 Sensors for the Front and Down
- The detection range of 12 meters at 180°
- The detection range of 3 meters in 360°
- 180° swivel
- Twilight controller & light duration timer
- LED lights & energy saving lamps up to max switches. 600W u. bulbs up to 1200W
Motion detector with two sensors
This passive infrared motion detector is ideal for outdoor use. Thanks to its 180° swivel head, it can be optimally aligned and is also ideal for wall and ceiling mounting. The crawl under protection also detects movements below the motion detector. The integrated twilight sensor can also be used to adjust the outside brightness at which the motion detector should be triggered. In addition, the duration of the motion detector switching can be individually adjusted.
Assembly instructions
The motion detector is connected directly to the 230V power supply. Fastening materials are included.
| Weight | 0,16 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.5×8.5×7.5 cm |
| Detection angle | 180 |
| Scope of delivery – general | 1x motion detector Bea anthracite including mounting material |
| Maximum connected load (W) | 600 |
| Installation height in meters | 1.8m - 2.5m |
| Range in meters | 12 |
| Sensor – motion detector | Infrared |
| Time setting (maximum) in minutes | 15 |
| Time setting (minimum) in seconds | 10 |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | anthracite |
| Protection class – general | IP65 |
| Twilight setting minimum (in lux) | 3 |
| Maximum twilight setting (in lux) | 2000 |
| Material – general |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:














