Ida – HF ceiling motion detector
including 2 year warranty
22,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
IP protection class
- Ultra flat for ceiling mounting
- Adjustable detection range 2 – 16 meters
- Adjustable Trigger Point
- Adjustable switching duration
- Switches LED lights & energy-saving lamps up to max. 1000W and incandescent lamps up to 2000W
High frequency ceiling motion detector
- Very flat motion detector for ceiling mounting
- Adjustable detection range of 2 – 16 meters with a detection angle of 360°
- Adjustable from which lighting conditions the sensor reacts (3 – 2000 lux) and how long it switches on (10 seconds – 12 min)
| Weight | 0,15 kg |
|---|---|
| Dimensions | 12.5×12×4 cm |
| Detection angle | 360 |
| Scope of delivery – general | 1x motion detector Ida white including mounting material |
| Maximum connected load (W) | 1000 |
| Installation height in meters | 1.8m - 2.5m |
| Range in meters | 8 |
| Sensor – motion detector | High frequency |
| Time setting (maximum) in minutes | 16 |
| Time setting (minimum) in seconds | 10 |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | White |
| Protection class – general | IP20 |
| Twilight setting minimum (in lux) | 3 |
| Maximum twilight setting (in lux) | 2000 |
| Material – general |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:







