Riga – under-cabinet light warm white
16,99€ – 32,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days
- Expandable up to 12 pieces
- 3000 K Warm White
- Incl. accessories
- Miscellaneous lengths
Oktaplex LED under-cabinet light – practical lighting for the kitchen and more
Direct and indirect lighting
The Oktaplex LED under-cabinet light offers a versatile lighting option for cabinets, furniture and rooms. With its opalized diffuser, it provides glare-free light that is ideal for direct and indirect lighting.
Energy saving and glare-free
This under-cabinet light is not only energy-saving, but also glare-free. With an output of 1170 lumens, it provides perfect illumination for kitchens, living rooms, shelves, workshops and more.
Natural and long-lasting light
The warm white color temperature of 3000 Kelvin creates a cozy atmosphere. With a color rendering index (RA) over 80, colors appear almost as realistic under this light as in natural light. The LED light has a lifespan of over 25,000 hours.
Easy assembly
The under-cabinet light is easy to install. It is attached at a 90° angle using the mounting clamps supplied. It is ready to plug in and comes with a 1.8 m long power cable with a Euro plug and C7 plug. You can connect up to 12 LED lamps in series to create a light cove.
Scope of delivery
- Under-cabinet light in white
- 1.8 m power cable with Euro plug and C7 plug
- 10 cm connection cable (C7 to C8)
- Connector
- Surface-mounted clamps for base cabinet and wall mounting
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| length | 114 cm l 18 watts, 28 cm l 4 watts, 54 cm l 9 watts, 84 cm l 13 watts |
| Luminaire luminous flux | 340 lumens (4W), 810 lumens (9W), 1170 lumens (13W), 1620 (18W) |
| Color rendering index | Ra > 80 |
| Beam angle | 120° |
| Dimmable | No |
| Life | 30,000 hours |
| Switching cycles | 15000 |
| Degree of protection | IP20 |
| Color temperature | 3,000 Kelvin |
| Energy efficiency class | F |
| Material | Plastic |
| Light color | Warm white |
| System performance | 4 – 18 watts |
| System voltage | AC (180-265)V |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature | -10°C ~ +45°C |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:











