Tim – presence detector outside anthracite
including 2 year warranty
22,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
IP protection class
- IP65 certified
- Ø20m detection range
Oktaplex Tim presence detector – weatherproof motion detector for outdoor use
Robust presence detector for inside and outside
- Weatherproof presence detector ceiling IP65 for outdoor and indoor use.
- Simple design in anthracite with a black lens for unobtrusive integration.
360° detection range for comprehensive monitoring
- Three sensors in the 6 meter area below the motion detector activate the lighting when someone is present.
- Resets the timer whenever motion is detected to ensure reliable lighting.
- The detection range of the motion sensor is Ø20m / 360°.
Infinitely adjustable switching time and twilight threshold
- PIR sensor with adjustable twilight threshold from 3 to 2000 lux.
- Infinitely adjustable switching time from 10 seconds to 30 minutes.
Powerful switching functions for different light sources
- The PIR sensor switches LED lights or energy-saving lamps up to a maximum of 1000 W.
- Suitable for operating consumers such as incandescent lamps up to a maximum of 2000 W.
Versatile application possibilities
- Motion detector for outside anthracite (dimensions: 10.2×10.2×6 cm).
- Can be connected in parallel with other sensors (not suitable for cross and alternating connections).
- Robust presence detector for indoor and outdoor areas.
- 360° field of detection for comprehensive Monitoring.
- Infinitely adjustable switching time and twilight threshold.
- Powerful switching functions for different light sources.
- Versatile application possibilities.
| Weight | 0,2066 kg |
|---|---|
| Dimensions | 10.2×10.2×6 cm |
| Detection angle | 360 |
| Scope of delivery – general | 1x presence detector Tim anthracite including mounting material |
| Maximum connected load (W) | 1000 |
| Installation height in meters | 2.2m - 6.0m |
| Range in meters | 10 |
| Sensor – motion detector | Infrared |
| Time setting (maximum) in minutes | 30 |
| Time setting (minimum) in seconds | 10 |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | anthracite |
| Protection class – general | IP65 |
| Twilight setting minimum (in lux) | 3 |
| Maximum twilight setting (in lux) | 2000 |
| Material – general |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:









