Nusa – wall mirror light 40cm
including 2 year warranty
29,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
IP protection class
- Wall mounting
- IP44 splash-protected
- 4000 K Neutral White
Oktaplex Nusa LED mirror light: Stylish, practical, and easy to install
Even illumination
The Oktaplex Nusa LED mirror light was developed for even illumination across the entire width. Thanks to its intelligent design with diffuser, you will experience glare-free light that is perfect for applying makeup or as a stylish wall light.Splash-proof and suitable for wet rooms (IP44)
With protection class IP44, the Nusa mirror light is splash-proof and therefore perfect for use in the bathroom. Experience maximum safety and functionality in damp environments.Easy Installation
Installing the Nusa mirror light is incredibly easy. Attach the light directly to the wall with just two screws - without complicated assembly or additional transformers.Versatile wall mounting
The Nusa mirror light is ideal for wall mounting. Simply mount it above your mirror, in the hallway or in the bedroom. Its modern design sets stylish accents on every wall.Stylish design
In elegant black, the Nusa LED mirror light fits harmoniously into any ambience. Their simple and modern design makes them a highlight in any room.
| Weight | 0,31 kg |
|---|---|
| Dimensions | 41×12.5×5 cm |
| Housing color | |
| Dimmability | No |
| Energy efficiency class – luminaire | G |
| Scope of delivery – general | 1x Oktaplex LED mirror light including mounting material. |
| Operating mode – general | Network operation |
| Color – general | Black |
| Protection class – general | IP44 |
| Operating voltage – general | 220 – 240V |
| Version – general | LED permanently installed |
| Color temperature in K | 4000 |
| Luminous flux in lumens – general | 570 |
| Number of flames per light | 1 |
| Material – general | Plastic |
| Lifespan (LED) in hours | 25000 |
| Watts to W | 5 |
| Number of bulbs/sockets | 1 |
| Color temperature (Kelvin) | 4000 |
| Luminaire luminous flux (lumens) | 570 |
| Lifespan (hours) | 30000 |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:







