Rota – swiveling under-cabinet light
including 2 year warranty
29,99€ – 112,99€
incl. VAT plus Shipping costs
Delivery time: 1-2 days
Free Shipping
within Germany
Guaranteed
secure payment
- Expandable up to 12 pieces
- 4000 K Neutral White
- Incl. accessories
- Miscellaneous lengths
Oktaplex LED under-cabinet light – flexible light for the kitchen and more
Pivotable and precise
With its swiveling function, the Oktaplex LED under-cabinet light is perfect for precise alignment in the room. With a tilt angle of 90°, it enables targeted lighting in all areas of the house and apartment.Bright lighting
With a powerful 1200 lumens, this LED under-cabinet light provides excellent indirect and direct lighting. The neutral white light with a color temperature of 4000 Kelvin creates a pleasant working atmosphere in cupboards and dark areas.Natural colors and longevity
The high color rendering index (RA > 80) ensures that the colors appear almost as realistic under this light as in daylight. The LED light has a lifespan of over 25,000 hours, which means long-lasting and reliable lighting.Easy assembly
The under-cabinet light is ready to plug in and can be easily attached with two screws. Up to 12 LED lamps can be connected in series to create a row of lights.Item details
- Power: 15W LED light strip
- Dimensions: 91×7.8×3.5cm
- Beam angle: 110°
- Including 10cm connection cable, screws and 1.8m connection cable
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| length | 58 cm l 10 watts, 91 cm l 15 watts |
| Luminaire luminous flux (lumens) | 800 – 1200 lumens |
| Lifespan (hours) | 30,000 hours |
| Color temperature (Kelvin) | 4,000 Kelvin |
| Color rendering index | Ra > 80 |
| Beam angle | 110° |
| Dimmable | No |
| Switching cycles | 15000 |
| Degree of protection | IP20 |
| Energy efficiency class | F |
| Material | Plastic |
| Luminaire luminous flux | 800 – 1200 lumens |
| Life | 30,000 hours |
| Color temperature | 4,000 Kelvin |
| Light color | Neutral white |
| Operating temperature | -10°C ~ +45°C |
| Frequency | 50/60 Hz |
| System voltage | AC (180-265)V |
| System performance | 10 – 15 watts |
| Number | 1 piece, 2 pieces, 3 pieces |
We are through our customers terrific rated on Google.
(+2,100 ratings)
We are rated by our customers as average 4.9 stars on Amazon evaluated.
Similar products:











